1977 yılında Eşref Ergin tarafından kurulan Ergin Petrol İnş. Tic. ve San. A.Ş. bir aile şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup oğulları Nabi, Osman ve Nuri Ergin tarafından yönetilmektedir.

İlk faaliyet konusu olarak akaryakıt sektörünü seçen Ergin Petrol İnş. Tic. ve San. A.Ş. 3 istasyonu, toptan satış faaliyetleri ve Taşıtmatik Distiribütörlüğü ile sektörel liderliğini sürdürmektedir.

Her yıl 2.000.000 araç yakıt almak için Ergin Petrolü tercih etmektedir. Bu tercihin altında yatan en önemli şey müşterilerinde yarattığı güvendir. 70’ li ve 80’ li yıllara gittiğimizde akaryakıt sektörünün denetimsiz olması gerek mal, gerekse hizmet kalitesi yönünden oldukça sıkıntılı dönemler geçirmesi sektörde markalardan çok markayı temsil eden bayilerin öne çıkmasına sebep olmuştur. Marka standartları, tüketici hakları gibi kavramlarla daha piyasaların tanışmadığı bu dönemde istasyon görsel standartları, yakıt ve hizmet standartlarında Ergin Petrol ismi Bursa piyasasında ciddi bir yer edinmiştir. Mal boşaltma filtreleri, tank temizleme sistemleri, çift depo ile malı dinlendirmeden satışa sunmama gibi ürün kalitesini arttırıcı uygulamalar, müşteri anketleri, müşteri şikâyet hatları, personeli teşvik etmek için uyguladığı satış ve davranış primli maaş sistemleri gibi hizmet kalitesini arttırıcı uygulamalar, muhasebede bilgisayar kullanımı, otomasyonlu cari hesap sistemleri, uzaktan komuta edilen şantiye pompaları gibi cari çalışmalarda güveni arttırıcı uygulamalar ve rekabetin yoğunlaştığı dönemlerde de otomobil, motosiklet, cep telefonu ve televizyon çekilişleri, yiyecek içecek ikramları gibi yenilikçi uygulamalarla sektörde adını tescillemiştir.

2000’ li yıllarda sektörün kalite ve hizmet standardının yükselmesi ve markalaşmanın öne çıkması ile Ergin Petrol yeni düzene uyum sağlamıştır. Mal, hizmet kalitesi ve görsel standartlarda inisiyatifi taşıdığı markaya bırakırken, kurumsallaşma ve cari hesap çalışmaları üzerine yoğunlaşmaya başlamıştır. İşte bu dönemde Bursa Halk Otobüsleri Odası, Burtimder, Timder ve çeşitli kooperatiflere Taşıtmatik uygulamaları başlatmıştır. Taşıtmatik sistemlerinin sektörün geleceğinde önemli bir yeri olacağını öngördüğümüz içinde 2008 başında BP Taşıtmatik Distribütörlüğüne başlamış gerek filo gerekse bireysel kullanıcılara sistemi kanalize ederek akaryakıt tüketiminde % 100 filo kontrolü sloganıyla sistemi tüketicinin hizmetine sunmuştur.

Yine 2000 yılların başında piyasada kalite, güven ve yenilikçilik anlamına gelen ismimizi inşaat sektörüne yazarak Bursa da farklı bir konseptle konut sektörüne girmiş geleneksel huzur çağdaş konfor sloganıyla Bursa halkını Ergin Evler projesi ile tanıştırmıştır. Sağlam, kaliteli, konforlu ve güvenli yaşam alanları yaratmayı kendine düstur edinen Ergin Evlerde yaşam devam ederken bir yanda da yeni imalatlarımız devam etmektedir.